Clamp-Pro™ Clamp Meter 600A AC
Product Description
The Clamp-Pro™ Clamp Meter is an auto/manual ranging tester that measures up to 600A AC. It features a non-contact voltage indicator (70V-600VAC) and continuity test. Includes data hold and auto power off functions, plus a convenient low battery indicator.
SKU
61-744

The Clamp-Pro™ Clamp Meter is an auto/manual ranging tester that measures up to 600A AC. It features a non-contact voltage indicator (70V-600VAC) and continuity test. Includes data hold and auto power off functions, plus a convenient low battery indicator.
- Measures up to 600A AC
- Non-contact voltage indicator sense 70V to 600V AC
- Continuity testing
- Tapered jaws with hook tip
- Auto/manual ranging
- Data hold function
- Auto power off and low battery indicator
| Quantity | 1 EA |
| AC Current (Amps) | 600A |
| Battery Type | (2) 1.5V AAA |
| Drop Protection | N |
| IP Rating | N |
| Warranty | Limited 2 Year |
| CAT Rating | CAT III 600 V |
| Color | Black, Yellow |
| Dual LCD Display | No |
| Audible Continuity | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Auto Ranging | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Low battery Indication | Yes |
Clamp-Pro Clamp Meters
TightSight Clamp Meters