Clamp Meter 400A AC TRMS w/ NCVT & Temp
Product Description

The IDEAL® Clamp Meter (model 61-737) is a reliable tool perfect for professionals who need accuracy. Rated CAT III, this auto-ranging, TRMS digital clamp meter can measure up to 400 Amps AC via its clamp head, and up to 600V AC/DC, plus frequency, resistance, continuity, capacitance, and diodes using the included test leads. Additionally, it can measure temperature in both Fahrenheit and Celsius using the included K-Type thermocouple. Equipped with a non-contact voltage sensor in the clamp tip, it can detect the presence of voltage between 40V and 600V. Its large display is backlit, ensuring visibility in low-light conditions. An illuminated red LED and audible tones provide alerts for voltage above 30 volts, continuity detection, and NCV sensing within its range. For convenience, the clamp head features a built-in probe tip holder, allowing for one-handed operation. The meter also includes a hanging strap mount, compatible with our Universal Magnetic Hanging Strap (model UMHS-757), enabling it to be suspended using a nail/screw or from magnetic surfaces. Key functions such as HOLD, MIN/MAX, Relative, Range, and selectable Auto Power Off enhance its usability. The meter comes with three 1.5V AAA batteries and a storage pouch with a belt loop, providing easy access and organization for the meter, probes, and thermocouple.
- UL Certified CAT III 600V, measures 0-400 Amps AC and 0-600 Volts AC/DC
- Provides True RMS AC voltage and current for accurate measurements on non-linear signals
- Measures AC Current, AC/DC Voltage, frequency, resistance, continuity, capacitance, diodes, temperature and senses AC voltage
- Built-in probe tip holder and hanging strap clip allows safer, easier measurement
- Large, easy to read backlit display, allow for safer/faster work in poorly lit environments
- Includes soft case, test leads, batteries and K-Type Thermocouple
- Compatible with IDEAL® Universal Magnetic Hanging Strap (model UMHS-757)
| Quantity | 1 EA |
| AC Current (Amps) | 400A |
| Battery Type | 3 x 1.5V AAA |
| Drop Protection | 3.3 ft |
| IP Rating | N |
| Warranty | Limited 2 Year |
| CAT Rating | CAT III 600 V |
| Color | Black, Yellow |
| Dual LCD Display | No |
| Audible Continuity | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Auto Ranging | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Low battery Indication | Yes |
400A AC Clamp Meter
New Testers & Meters Line