Crimpmaster™ Die Set Mini UHF and BNC/TNC
Product Description
Coax Die-set for use with the IDEAL® Crimpmaster™ Ratcheting Crimp Tool. Diesets are interchangeable with the 30-506 Crimpmaster tool frame. Diesets can be removed and replaces with a slotted or Phillips screwdriver. All diesets are general purpose and are not intended for applications where tool or crimp calibration is required.
SKU
30-593
Coax Die-set for use with the IDEAL® Crimpmaster™ Ratcheting Crimp Tool. Diesets are interchangeable with the 30-506 Crimpmaster tool frame. Diesets can be removed and replaces with a slotted or Phillips screwdriver. All diesets are general purpose and are not intended for applications where tool or crimp calibration is required.
- Die set only for Mini Coax Cables5 cavity hex die: 0.052” (1.32mm), 0.068” (1.73mm), 0.100” (2.54mm), 0.213” (5.41mm), 0.255” (6.48mm)
- Five cavity hex die: 0.052” (1.32mm), 0.068” (1.73mm), 0.100” (2.54mm), 0.213” (5.41mm), 0.255” (6.48mm)
- Use with the 30-506 Crimpmaster™ frame
- Use screwdriver to insert and remove dieset from tool frame
- General purpose dieset - not intended for applications requiring calibrated tools
- General purpose dieset - not intended for applications requiring calibrated tools
| Quantity | 1 EA |
| Maximum Center Conductor | 0.040" |
| Maximum Jacket Diameter | 0.305" |
| Minimum Center Conductor | 0.029" |
| Minimum Jacket Diameter | 0.267" |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Color | Black |
| Insulated | No |