Crimpmaster™ Die Set RJ45 CAT5e
Product Description
CAT5e RJ45 Die-set for use with the IDEAL® Crimpmaster™ Ratcheting Crimp Tool. Diesets are interchangeable with the 30-506 Crimpmaster tool frame. Diesets can be removed and replaces with a slotted or Phillips screwdriver. All diesets are general purpose and are not intended for applications where tool or crimp calibration is required.
SKU
30-559
CAT5e RJ45 Die-set for use with the IDEAL® Crimpmaster™ Ratcheting Crimp Tool. Diesets are interchangeable with the 30-506 Crimpmaster tool frame. Diesets can be removed and replaces with a slotted or Phillips screwdriver. All diesets are general purpose and are not intended for applications where tool or crimp calibration is required.
- RJ45 CAT5e Die set for 8P8C – 8 position, 8 contact modular plugs
- Crimps primary and secondary strain relief on the plug
- Compatible with all standard IDEAL® CAT5e modular plugs, not for CAT6 or Feed-Thru
- Compatible with industry standard CAT5e RJ45 modular plugs
- Use with the 30-506 Crimpmaster™ frame
- Use screwdriver to insert and remove dieset from tool frame
- General purpose dieset - not intended for applications requiring calibrated tools
| Data Cable Type | CAT5e |
| Quantity | 1 EA |
| Maximum Center Conductor | 0.066" |
| Maximum Jacket Diameter | 0.356" |
| Minimum Center Conductor | 0.040" |
| Minimum Jacket Diameter | 0.340" |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Color | Black |
| Insulated | No |